Loading...

Sejmik Piotrkowskiego Okręgu Związku Żeglarskiego

Delegaci Naszego Klubu w dniu 02 lutego 25 r. uczestniczyli w obradach sejmiku Pt. OZŻ. Prezes Marian Kowalczyk przedstawił sprawozdanie z działalności Okręgowego Związku Żeglarskiego za ubiegły rok. Omówił działania które miały miejsce na terenie Zalewu Sulejowskiego jak i na szerszych wodach czyli jeziorach mazurskich i akwenach morskich. Poświęcił trochę czasu na omówienie stanu  finansów oraz wykorzystaniu jedynego jachtu jaki jest na stanie Pt OZŻ „Piotrkovia”.

Podsumowaniem spotkania było odznaczenie medalem 100-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego siedmiu zasłużonych żeglarzy naszego Okręgu, działaczy, propagatorów i instruktorów żeglarskich mających duży wpływ na rozwój żeglarstwa w naszym regionie. Cieszy nas odznaczenie aż trzech osób z Bełchatowa. Pierwszy z nich – Mieczysław Bykowski – założyciel pierwszego Harcerskiego Klubu Żeglarskiego w Bełchatowie, w roku 1966. Zaszczepił bakcyla żeglarskiego w wielu młodych uczniach miasta. Jego wychowankowie stanowią obecnie trzony działaczy Klubów bełchatowskich. Drugim z wyróżnionych jest Komandor Klubu Żeglarskiego „Abordaż”. Przez wiele lat także Przewodniczący Komisji Rewizyjnej PtOZŻ oraz delegat na Sejmik PZŻ. Trzecim odznaczonym został członek naszego Klubu – Tadeusz Markiewicz, znany gronu żeglarskiemu wychowawca, instruktor, propagator żeglarstwa, organizator zielonych szkół pod żaglami na jeziorach mazurskich.

Na zdjęciach: medal wraz z dyplomem oraz grono wyróżnionych. Jak głosi hasło na ścianie ” Najlepsze dopiero przed nimi „.

By |2025-02-10T12:18:10+01:0010 lutego 2025|Bez kategorii|0 komentarzy

Regaty PGE CAP za nami!

Regaty PGE CAP już za nami. 31  sierpnia 2024 r. odbyły się Regaty żeglarskie PGE CAP, jako impreza cykliczna, pod patronatem PGE GiEK S.A. .

Już w chwili zapisów widać było duże zainteresowanie. Do rywalizacji zgłosiło się 25 załóg w formule OPEN i pięć załóg w formule  Omega przesiadkowa.

Warunki wietrzne były optymalne, więc po odprawie sterników niezwłocznie załogi stawiły się do startu. Mimo sprzyjających warunków: dużo słońca, wietrznie, dwie załogi nie ukończyły wyścigu lub dopłynęły w długim odstępie czasowym za poprzednimi.

W tle wyścigu głównego długodystansowego, odbywały się regaty na jachtach Omega w formule przesiadkowej. Trasa dla nich była krótsza ale do pięciokrotnego pokonania. Rywalizacja była bardzo zacięta. Drobne błędy, zła ocena kursu, wpływały na to, która załoga zwyciężała w kolejnych biegach.

Atmosfera rywalizacji udzieliła się licznie zgromadzonym kibicom, którymi byli członkowie rodzin, koleżanki i koledzy. Różnica czasowa pomiędzy pierwszym a ostatnim jachtem, który pojawił się na linii mety oscylowała około godziny. Tak duża różnica świadczy o możliwościach jachtów wynikająca z ich budowy oraz o umiejętnościach i przygotowaniu załóg.

Po zakończeniu wyścigów – obowiązkowy żurek i kiełbaski z grilla.

Wyniki rywalizacji:

W klasie OPEN:

I miejsce – załoga łodzi „ 470” – sternik Andrzej Kralisz, która o długość łodzi wyprzedziła następną łódź na mecie.

II miejsce  – załoga łodzi WIARUS – sternik Grzegorz Świnicki,

III miejsce – załoga łodzi ZMACHANA – sternik Sylwester Balasiński.

Wyniki w klasie Omega przesiadkowa:

I miejsce – załoga ze sternikiem Michałem Kardasem,

II miejsce – załoga ze sternikiem Michałem Domańskim,

III miejsce – załoga ze sternikiem Tomaszem Skórą.

Podsumowanie regat, wręczenie pucharów i nagród ufundowanych przez sponsorów zwycięzcom w poszczególnych klasach. Każda załoga biorąca udział w rywalizacji otrzymała drobny upominek od organizatorów.

Po części oficjalnej był czas na wspólne śpiewanie szant, przy prowadzeniu i akompaniamencie „ZIBIEGO” Artura Zdanowicza.

 

By |2024-09-06T11:49:15+02:006 września 2024|Bez kategorii|0 komentarzy
Przejdź do góry